Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Genç gelin adaylarının en çok merak ettiği ve üzerine düşündüğü sorulardan biri olan gelinlik seçimi nasıl yapılmalı sorusu doğru cevaplanmadığı sürece bayanları hataya düşürebilir. Düğün gününüzde pişman olmak istemiyor ve doğru gelinlikle bir prensese dönüşmeyi hedefliyorsanız mutlaka size verilen tavsiyeleri dinlemelisiniz.

Peki gelinlik seçimi nasıl yapılmalı?

Gelinlik seçimi denince akla ilk olarak vücut yapısı, kişinin ne istediği, rahatlığı, tarzı ve diğer aksesurlar ile uyumlu olması gelir. Gelin hep birlikte bu başlıkların detaylarına göz atalım.

1Vücut yapınızı belirleyin

Genç bayanlar gelinlik seçimi yapmadan önce vücut yapılarını belirleyerek işe başlamalıdır. Kilo ve boy oranına vücudun tipine göre belirlemeler yapıldıktan sonra ise seçilen vücut tipine hangi gelinlik daha uygun olur o araştırılmalıdır. Örneğin iri yapılı bir bayana kabarık modeller güzel durmazken, balık modelleri de kısa boylu hanımlara yakışmayacaktır.

2Ne istediğinize karar verin

Eğer gelinliğinizi kafanızda az çok tasarladıysanız ve diktirmek istiyorsanız terzi ve tasarımcı ile detayları iyice konuşmalısınız. Ne istediğinize karar verdikten sonra gelinlikçinize bunu en iyi şekilde anlatmalısınız. Unutmayın her gördüğünüz model size yakışmayabilir bu sebeple gelinlikçinizin size yol göstermesine izin verin ve onun tavsiyelerini mutlaka dinleyin.

3Rahatlığınızı da düşünün

Bütün gün içinde olacağınız gelinliğinizin konforuna da önem vermelisiniz. Sizi gün boyu rahatsız edecek bir gelinlik düğün gününüzü size zehir edebilir. Bunun yanı sıra dans etmenizi engelleyecek bir model den yana da gelinlik seçimi yapmamalısınız.

4Bir bütün oluşturun

Gelinliğiniz ve aksesuarlarınızla bir bütün olmayı es geçmeyin. Birbiri ile uyumsuz gelinlik, duvak ve aksesuarlar sizi rüküş bir hale sokabilir. Bunun yanı sıra buketiniz de mutlaka gelinliğiniz ile uyumlu olmalıdır. Gelinlikle alakasız aksesuarlar sizi düğün gününüzde pişman edebilir, gelinliğinizin güzelliğini de gölgeleyebilir. Bu detaylara dikkat ederseniz düğün gününüz de şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

5İç çamaşırı ve ayakkabıyı hemen hazırlayın

Gelinliğinizin modelini belirledikten sonra ona uyumlu olarak ayakkabı ve iç çamaşırınızı da mutlaka ayarlamalısınız. Sütyen seçimi bu noktada oldukça önemlidir çünkü yanlış bir karar gelinliğinizde potlukların oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden sütyen seçimini asla en sonra bırakmamalısınız. Ayakkabı da gelinliğin tamamlayıcı öğesi olarak kabul edildiği için önemli bir detaydır. Size düğün gününüzü zehir etmeyecek nitelikte rahat ayakkabı seçmeniz gerekmektedir. Gelinlik seçimi yapılırken bu cevapları dikkate aldığınız takdirde düğün gününüzde bir prenses olacaksınız.

Gelinlik Seçimi Önerileri

Gelinlik seçimi konusunda fikir aldınız, aşağıda sizin için hazırladığımız gelinlik fikirleri galerisini inceleyebileceğiniz gibi daha detaylı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri Yaka Tipine Göre Gelinlik Modelleri