Gelinlik Provası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç bayanların küçüklükten beri hayallerini kurduğu düğün hayalleri sebebiyle yapılan gelinlik provası oldukça önemli bir konudur. Yanlış bir gelinlik tüm düğün gününü kötü bir hale getireceği için bu provaların üzerinde mutlaka durmak gerekir.

Gelinlik Provası

Gelinlik provası sırasında birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Seçilen gelinlikten onun bedene oturup oturmadığına ve aksesuarlara kadar birçok detay incelenmelidir.

1Gelinlik provasına nasıl gitmeliyiz?

Gelinlik provasına mutlaka çok kalabalık bir halde gidilmemelidir. Her kafadan çıkacak ses seçimlerinize etki edeceği için hata yapma olasılığınızı da arttıracaktır. Bu sebeple yanınıza sadece zevkine güvendiğiniz kişileri götürmelisiniz. Bunun yanı sıra provaya mutlaka rahat kıyafetlerle gidin ki gelinliği denerken sıkılıp bunalmayın.

2Provaya ne zaman gidilmelidir?

Gelinliğinizi düğününüzden çok önce almış ve prova yapmış olsanız bile mutlaka düğünden 1 ay hatta birkaç hafta önce tekrar gitmelisiniz. Çünkü çoğu gelin düğün günü stresi sebebiyle ya kilo almakta ya da kilo vermektedir. Bu da gelinliğinizi aldığınız zamanki duruşunda olmayacağı anlamına gelir. Bu sebeple kontrolü elde tutmakta fayda var.

3Gelinlik provası nasıl yapılır?

Gelinlik provasına gittiğiniz ilk zaman, provada gelinliğin üst kısmının ölçüleri mutlaka alınmalıdır. Bu sebeple düğünde  gelinliğinizin içine giyeceğiniz çamaşırı da düşünerek ilk provaya gitmelisiniz. İlk provada büstiyer ölçüleri alınırken bir saten parçası üzerinize oturtulur, iğnelenir daha sonra da ölçünüz alınır. Bu işlem yapılırken sadece büstiyer ölçüleri alınacağı için aksesuar ve ayakkabılarınızı yanınıza almaya ihtiyaç duymayacaksınız.

4Gelinlik provasının son aşamasında neler yapılır?

Gelinlik provalarının son aşamasında artık gelinliğiniz hazır ve dikilmiş olur. Teslime hazır olan gelinliğinizi daha önce de ifade ettiğimiz gibi son bir kez denemeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu son aşamaya da mutlaka yanınızda zevkine güvendiğiniz birisi ile gitmelisiniz. Sizin dışarıdan göremediğinizi başka bir göz görebilir ve sizi olumlu anlamda yönlendirebilir. Ayrıca son provanızda ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı da deneyeceğiniz için seçtiğiniz şeyleri yanınıza mutlaka almalısınız.

Gelinlik Provası Çok Önemlidir

Gelinlik provaları mutlaka ama mutlaka gelin adayları tarafından dikkate alınmalıdır. Herhangi bir aksilik durumunda düğün gününün olumsuzluklarla karşılaşacağını düşünüp buna göre hareket etmekte fayda var. Gelinler düğün günlerine kadar gelinliklerinizi nasıl saklayacağınızı öğrenmek için Gelinlik Nasıl Saklanır? başlıklı yazımızı incelemelisiniz.