Gelinlik Nasıl Saklanır?

Evlenme arifesindeki tüm bayanlar gelinlik nasıl saklanır konusunda endişeler yaşarlar. Oldukça hassas bir yapısı olan gelinlikleri muhafaza etmemiz de önemlidir. Büyük dikkat göstermemiz gereken bu işlem eğer doğru yapılmazsa gelinlik mahvolabilir.

Peki gelinlik nasıl saklanır? Neler yapmalıyız?

Gelinlikleri saklarken mutlaka bir takım kurallara uymak gerekmektedir. Gelinlik saklama aslında basit bir işlemdir fakat üzerinde durulmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabilir. Peki gelinliğimizi nasıl saklamalıyız?

1Alınan firmada saklamak

Gelinliklerinizi aldığınız ya da yaptırdığınız firmalarda şayet böyle bir hizmetleri varsa muhafaza edebilirsiniz. Böylece gelinliğin başına gelebilecek tehlikeleri de önlemiş olursunuz. Aslında en sağlıklı gelinlik saklama yöntemi budur.

2Evde saklamak

Eğer gelinliğinizi aldığınız yerde gelinlik saklama gibi bir imkanınız yoksa evde saklama yöntemini seçmek durumunda kalacaksınız. Gelinliğinizi evde rahatça muhafaza edebilmek için mutlaka asmalısınız. Etekleri yere değmeyecek bir şekilde asılan gelinlikler ayrıca hava da almak zorunda.

3Kutu içinde saklamak

Gelinlikler için özel tasarlanmış bavul görünümündeki kutular, gelinliğinizin herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmasını önleyecektir. Lekelenmelere ve tozlanmalara karşı gelinliğinizi böyle bir kutu içinde saklamanız sizin için avantajlı olacaktır.

4Kılıf içinde saklamak

Gelinliklerinizi, onlar için hazırlanmış konforlu kılıflar içinde saklamanız gelinliğinizin sağlığı için iyi bir seçim olacaktır. Lekeye, toza ve yırtılmaya karşı bu önlemi almalısınız. Bu kılıfları seçerken de mutlaka pamuktan ve havalı olmasını göz önünde bulundurmalısınız.

5Sererek saklamak

Gelinliğinizi bir kılıf içine koymaktan ziyade temiz bir yere sererek muhafaza etmeniz size avantaj sağlayacaktır. Eğer gelinliğinizi uzun süre saklayacaksanız hava alması çok önemlidir, bu yüzden sererek saklamak lehinize olacaktır.

Dikkat edin!

Gelinliğinizi saklarken sararmalara karşı büyük bir dikkat göstermelisiniz. Bu sebeple güneş ışığına kesinlikle maruz bırakmamalısınız. Güneş ışığı gelinliğinizin sararmasına sebep olur ve düğün gününüzde kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Şayet gelinliğinizi çok uzun süre saklamayı düşünüyorsanız mutlaka naftalinle beraber kaldırmalısınız. Bunun yanı sıra sık sık hava almasını da sağlarsanız gelinliğiniz ilk günkü gibi korunacaktır. Gelinliğinizi düğün gününden sonra da saklayarak hem çocuklarınıza hem de torunlarınıza çok güzel bir hatıra bırakabilirsiniz.