Düğün Masrafları Listesi

Evlilik, düğün yapmasanız da masraflıdır. İşin içine bir de kına, düğün gibi ayrıntılar girdiğinde masraflar daha da artar. Yaptığınız masraflara değer tabii ki ama hangi harcamanın ortalama ne kadar tutacağını bilirseniz bir bütçe ayırabilirsiniz. Kendinize bir düğün masrafları listesi yaparsanız en azından neyi alıp neyi almadığınızı bilir ve bütçenizi ona göre ayarlarsınız.

Düğün Masrafları Listesi Nasıl Yapılır?

Düğün masrafları listesi yaparken mutlaka kendinize özel bir ajanda edinin. Düğün hazırlıkları sırasında gördüğünüz, fiyatını sorduğunuz her şeyi özel bir sayfaya not edin. Nereden baktığınızı, ne kadar fiyat aldığınızı mutlaka ayrıntılarıyla yazın. İleride başa dönüp bir şey satın almanız gerekirse bu ajanda çok işinize yarayacaktır.

Alyanslar

düğün masrafları listesi

Eğer alyanslarınızı altın almak istiyorsanız en az 600 tl’yi gözden çıkartmalısınız. Ancak alyansları altın değil de gümüş tercih ederek bu fiyatın çok çok altında bir fiyata alyanslarınızı satın alabilirsiniz.

Tek Taş Yüzük

düğün masrafları listesi

Eğer tek taş yüzüğünüz yoksa ve bir tek taş yüzük de satın almak istiyorsanız en az 1000 tl ödemeniz gerekiyor. Tek taşınızın illa pırlanta olmasına gerek yok. Swarovski taşlar da gayet işinizi görebilir. Masraflardan biraz kısmak için pırlantadan uzak durun.

Gelinlik ve Ayakkabı

düğün masrafları listesi

En ucuz gelinlik 1500-2000 lira arasıdır. Eğer daha özel bir gelinlik istiyorsanız daha büyük rakamlar ödemeniz gerekir. Yani kaliteli ve daha güzel bir gelinlik istiyorsanız 4000-5000 tl ödemelisiniz. Bu ortalama bir rakamdır. Daha yüksek fiyatlar da ödeyebilirsiniz. Gelinlik sadece 1 kez giyildiği için satın almak yerine kiralayarak daha uygun hale getirebilirsiniz. Ayakkabı da ortalama 200-250 tl tutacaktır.

Damatlık

düğün masrafları listesi

Damatlık, gelinlikten nispeten ucuzdur. Ayakkabısıyla birlikte ortalama 1000 tl tutacaktır. Yani sadece giyeceğiniz kıyafetler için en az 3000 tl bütçe ayırmalısınız.

Düğün Salonu

düğün masrafları listesi

Ortalama bir düğün salonunun kirası 5000 tldir. Bu fiyat 80bin tlye de çıkabilir. 5-10bin lira arası da olabilir. Tamamen size ve düğün konseptinize kalmış. Ancak eğer çok kalabalık değilseniz çok büyük bir salon tutmanıza gerek yok. Salon ne kadar büyük olursa kirası o kadar çok olur. Düğün masrafları listesi içinde en çok bütçe ayrılması gereken alan, düğün mekan seçimidir.

Kuaför Masrafları

2014-Gelin-Başı-Modelleri-horz

Kuaför masrafları, düğün masrafları listesi içinde ortalama 300-500 tl arası tutar. Tabii eğer çok bilinen, lüks bir kuaföre giderseniz bu masraf 1000-2000 tl arası da tutabilir.

Davetiyeler

ezgialper

Düğün masrafları listesi içinde görece daha düşük bütçe ayrılması gereken ihtiyaçlardan düğün davetiyelerinin 100 adedi ortalama 75 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Daha özel tasarım bir davetiye isterseniz daha yüksek fiyatlar ödeyebilirsiniz.

Gelin Arabası

düğün masrafları listesi

Eğer gelin arabası olarak kullanacağınız bir araba yoksa bir araba kiralamalısınız. Araba kirası ortalama 250-300 tl olacaktır. Daha lüks bir şey istiyorsanız, örneğin limuzin kiralayacaksanız 750-1000 tl ödemelisiniz. Ancak düğününüz çok lüks bir yerde değilse buna hiç gerek yok. Arabayı süslemeniz için de 150-300 tl arası bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Birbirinden Şık Gelin Taçları

Düğün masrafları listesi önerilerimizi inceledikten sonra düğününüzde saçınıza takmanız için taç arıyorsanız görseller size ilham verebilir. Ayrıca düğün salonu kiralamadan önce mutlaka Düğün Salonu Fiyatları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımıza göz atmalısınız.

2016-gelin-tac-modelleri-14 gelin-taci1 cicekli-gelin-taclari-6 180906273_0 tasli-gelin-taclari-3 gelin-saç-aksesuarları-18 tasli-gelin-taclari-6