Birbirinden Güzel Düğün Halayları Listesi

Nasıl bir düğün yaparsanız yapın mutlaka sıra halay çekmeye gelir. Halaysız düğün olmaz zaten gelen misafirler de halay müzikleri çalsın diye dört gözle beklemektedir. Düğününüzde çalabileceğiniz düğün halayları listesine gelin beraber göz atalım…

Düğün Halayları İçin Harika Öneriler

Düğün halayları, yörelere göre değişiklik gösterebilir ancak bir yörenin halay müziği başka bir yörede çalınmaz diye bir kural kesinlikle yok. Düğün sizin düğününüz istediğiniz halay müziğini çalmakta özgürsünüz.

1Delilo Düğün Halayları

Delilo, Elazığ yöresinin halay müziğidir ancak günümüzde hemen hemen her düğününde çalınan bir müzik haline gelmiştir. Bu halayı oynamak da çok zor değil. Biraz halay çekmeyi biliyorsanız kendinizi bir anda halayı öğrenmiş bulabilirsiniz.

2Mardin Kapı Şen Olur

Mardin Kapı Şen Olur türküsünü bilmeyen yoktur. Herkes mutlaka duymuştur ve bu türkünün çalınmadığı düğün de yok gibidir. Sanıldığı gibi Mardin türküsü değil Diyarbakır türküsüdür. Bu nedenle Diyarbakır düğünlerinde çok sık karşınıza çıkar.

3Lorke Düğün Halayları

Lorke de sevilen ve herkes tarafından bilinen bir Diyarbakır türküsüdür. Yine Diyarbakır düğünlerinde sıkça çalınan türkülerden biridir ancak sadece Diyarbakır düğünlerinde çalınmaz. Lorke oynamayı bilmeyenler bile bu türküyü duyar duymaz kendini piste, halay çekmeye atacaktır.

4Şemmame Düğün Halayları

Şemmame, kelime anlamı olarak güzel kokulu süs kavunu anlamına gelir. En güzel Kürtçe halaylardan biridir. Bu türküyü sevmek için Kürtçe bilmenize gerek yok. Herkes tarafından sevilen türkülerden olan bu güzel türküyü düğününüzde çaldırabilirsiniz. Şemmame oynamak biraz zordur. Eğer nasıl oynandığını öğrenmek istiyorsanız ve sözlerinin anlamını merak ediyorsanız videoyu izleyebilirsiniz.

Damat Halayı

Trakya bölgesinde Damat Halayı oynanmayan düğün yoktur. Bütün Trakyalılar Damat Halayı’nı iyi bilir. Tabii ki bu halay, Trakya bölgesine özgü değil, artık her düğünde karşımıza çıkıyor. Ritmik ve eğlenceli bir melodisi olan Damat Halayı’nı oynamak oldukça kolay. Hiç bilmiyorsanız bile oynayan insanları izleyerek nasıl oynandığını öğrenebilirsiniz.

Düğün Pasta Müzikleri Listesi

Düğündeki önemli anlarda farklı farklı müzikler çalınır. Pastanız size doğru gelirken de uygun bir müzik çaldırabilirsiniz. Düğün salonlarında, eğer siz bir şarkı seçmezseniz onların seçtikleri bir müzik çalınır. İşinizi şansa bırakmamak için Düğün Pasta Müzikleri Listesi isimli yazımızdan kendinize uygun bir pasta müziği seçebilirsiniz.